subject
Math, 10.11.2020 16:15 elaineeee

A jeepney ride costs P 8.00 for the first 4 kilometers and each additional integer kilometer adds P 2.50 to the fare. Use piecewise function to represent the jeepney fare in terms of the distance (dg in km. Suppose that the distance from the house to school is 7.5 km, how much is the fare ?

ansver
Answers: 3

Another question on Math

question
Math, 28.10.2019 16:29
Multiply (-u-6) by (u by the power of 2 + 3u -40)ā€‹
Answers: 3
question
Math, 28.10.2019 17:29
Translate equation into sentence 4-xā€‹
Answers: 1
question
Math, 28.10.2019 20:29
Ateacher wants to give every student 3 1/2 slices of pizza. if she has 14 slices of pizza,how many students will she be able to hand out pizza to?
Answers: 1
question
Math, 28.10.2019 21:29
Jonathan invested 75000 in the stock market which guaranteed and interest of 11 250 after one and a half years .at what rate would his investment earn[tex]f = 75000 \\ p = 11250 \\ r = \\ t = a \: half \: years[/tex]ā€‹
Answers: 2
You know the right answer?
A jeepney ride costs P 8.00 for the first 4 kilometers and each additional integer kilometer adds P...
Questions
question
English, 19.02.2021 07:15
question
English, 19.02.2021 07:15
question
Science, 19.02.2021 07:15
question
Math, 19.02.2021 07:15
question
Filipino, 19.02.2021 07:15
question
English, 19.02.2021 07:15